Informācijas sistēmu būtiskākie komponenti

Informācija sistēma pēc definīcijas ir datora programmatūra, kas palīdz organizēt un analizēt dažādus datus, kas ievadīti manuāli vai automātiski. Taču pati programmatūra vien nespēj nodrošināt informācijas sistēmas darbību. Informācijas sistēma, patiesībā ir vairāku komponentu kopums, kas nodrošina efektīvu tā lietošanu. Ja informācijas sistēmas potenciālais lietotājs, iegādāsies vien programmatūru, no tā nebūs jēgas. Šeit būs uzskaitīti būtiskākie informācijas sistēmu komponenti no Rumānijas, kas nepieciešami, lai veiksmīgi ieviestu informāciju sistēmu uzņēmuma vai organizācijas darbā.

Datortehnika

Datora programmatūra nespēj darboties bez atbilstošas datortehnikas. Jebkuras informācijas sistēmas darbības nodrošināšanai ir nepieciešams dators vai kāda cita datorizēta ierīce, atkarībā no informācijas sistēmas veida. Protams, datoram arī jābūt nodrošinātam ar nepieciešamajām ievadierīcēm un izvadierīcēm. Tās var būt visdažādākās, sākot ar visiem labi zināmajām, kā, piemēram, pele, tastatūra, skeneris printeris u.c., taču tās var būt arī ļoti specifiskas, ka nepieciešams ievadīt kādus īpašus datus. Piemēram, lai izveidotu datu bāzi ar pirkstu nospiedumiem, ir nepieciešams izmantot īpašu grafisko planšeti. Vēl, protams, var tikt izmatotas arī dažādas citas tehniskas ierīces, lai nodrošinātu vai efekti vizētu informācijas sistēmas darbību.

Programmatūra

Programmatūra, kā jau tas iepriekš tika minēts, ir pati informācijas sistēma. Informāciju sistēmas var būt ļoti dažādas. Piemēram, ir visaptveroša un daudzfunkcionālas menedžmenta informācijas sistēmas vai ģeogrāfiskās informācijas sistēmas, kā arī vienkāršas izklājlapas vai datubāzes. Bieži vien šo informācijas sistēmu darbības nodrošināšanai ir nepieciešamas izmantot arī citas papildus programmas. Vistipiskākais piemērs ir operētājsistēmas, bez kuras neviena cita programmatūra nedarbojas, taču var būt vajadzīgas arī vienkāršas papildus programmas, lai pilnvērtīgi varētu strādāt ar informācijas sistēmu.

Telekomunikācijas

Lai informāciju sistēmas varētu izmantot ne vien uzņēmuma iekšienē, bet arī komunikācijā ar citām personām un iestādēm, ir nepieciešams arī telekomunikāciju nodrošinājums. Telekomunikācijas nodrošina informācijas sūtīšanu attālumā, izmantojot kādu informācijas nesēju. Mūsdienās visplašāk tiek izmantots bezvadu internets, lai nosūtītu informāciju, taču var tikt izmantotas arī cita veida telekomunikācijas.

Datu bāzes un datu noliktavas

Parasti gan datubāzes un datu noliktavas ir daļa no pašas informācijas sistēmas, proti, datubāze ir savienota ar informācijas sistēmu un visi ievadītie dati tiek glabāti un analizēti automātiski, taču atsevišķām informācijas sistēmām datubāzes var tikt nodalītas. Piemēram, datubāzes var būt kartogrāfiska informācija, kas digitālā veidā nepastāv. Mūsdienās gan atsevišķas datubāzes tiek izmantotas salīdzinoši reti.

Cilvēkresursi

Visbeidzot, viens no svarīgākajiem informācijas sistēmas komponentiem ir cilvēks jeb cilvēkresursi. Šīs jebkurai informācijas sistēmai ir nepieciešams cilvēks, kas to lieto un pārvalda. Dažās informācijas sistēmas ir tik progresīvas, ka cilvēka klātbūtne ir nepieciešama vien galaprodukta saņemšanai un tālākai izmantošanai, taču tāpat bez cilvēka iejaukšanās neiztikt. Bieži vien cilvēkiem ir nepieciešamas īpašas apmācības, lai viņi varētu rīkoties ar informācijas sistēmām, jo tās mēdz būt pat ļoti komplicētas

Kā redzams, informācijas sistēmas ir ļoti plašs komponentu kopums, kas katrai sistēmai var būt pat ļoti atšķirīgs. Lai ieviestu informāciju sistēmas savā biznesā, ir nepieciešamas lielas pārmaiņas un arī investīcijas, taču lielā daļā gadījumu tas ir tā vērts, jo informāciju sistēmas var atvieglot darbu, mazināt kļūdu iespējamību un dot daudz dažādu citu priekšrocību.

Paldies par atbalstu musu ziedotājam – imprumutacum.ro!