Informāciju sistēmu drošība – ko darīt, lai pasargātu datus?

Mūsdienās informāciju sistēmas ir vislabākie palīgi dažādu uzņēmumu un organizāciju vadītājiem un pat valsts institūcijām. Informāciju sistēmas patiešām spēj nodrošināt ļoti daudz dažādu priekšrocību gan vadībai, gan darbiniekiem, gan citām iesaistītajām pusēm, taču, kā zināms, informācijas sistēmām ir arī šādi tādi trūkumu un viens no būtiskākajiem ir drošība. Informāciju sistēmas glabā ļoti plašu informāciju, kas bieži vien ietver sensitīvos datus un pat informāciju, kas ir komercnoslēpums vai pat valstiska mēroga noslēpums un, kā jau visa digitālā informācija, arī šī ir pakļauta dažādiem kiberuzbrukumiem. Kaut arī pastāv dažādas drošības sistēmas un tiek ievērota virkne drošības pasākumu, lai nepieļautu informācijas noplūdes un datu zudumus no informācijas sistēmām, tas vienalga var notikt. Lai mazinātu šo iespējamību ir jāievēro papildus drošības pasākumi.

1. Lietojiet drošas noklusējuma paroles

Tas varētu šķist visai muļķīgs ieteikums, jo visi zina, cik svarīgi ir aizsargāt informācijas sistēmas ar parolēm, taču, lielākā daļa uzbrukumu informācijas sistēmām notiek tieši tāpēc, ka ir tikusi izvēlēta pārāk vāja parole, vai arī tā nav tikusi mainīta pietiekoši bieži. Ir jāsaprot, ka informācijas sistēma nav tas pats, kas privātais konts. Informācijas sistēma glabā ļoti daudz svarīgas, sensitīvas informācijas, tāpēc parolei ir jābūt īpaši spēcīgai. Tai jābūt vismaz 10 simbolus garai un jāsastāv no nejaušas burtu un ciparu kombinācijas, piemēram, получать наличные. Svarīgi ir arī ievērot to, lai katram sistēmas lietotājam būtu sava, unikāla parole.

2. Ierobežojiet pieeju sistēmai

Protams, informāciju sistēmas ir dažādas un daudzas no tām ir paredzētas lietošanai visiem uzņēmuma vai organizācijas darbiniekiem. Dažas informācijas sistēmas pat ir publiski pieejamas, taču, ja mēs runājam par informācijas sistēmām, kas glabā sensitīvu informāciju, tad piekļuvei šai sistēmai vajadzētu būt maksimāli ierobežotai. Arī tiem sistēmas lietotājiem, kuriem pieeja sistēmai ir nepieciešama, vajadzētu sistēmu izmantot tikai tad, kad tas ir patiešām nepieciešams un tikai no konkrētām ierīcēm, kas ir paredzētas darbam un ir drošas lietošanai.

3. Pārliecinieties, ka programmatūra ir atjaunota

Sistēmas atjauninājumi ietver arī drošības atjauninājumus, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai jūsu informācijas sistēma vienmēr būtu atjaunināta. Kiber noziedznieki nepārtraukti meklē jaunus veidus, kā uzbrukt dažādām programmām, savukārt programmu uzturētāji un veidotāji visu laiku pret to cīnās, piedāvājot, jaunāku, drošku sistēmas versiju, tāpēc neignorējiet paziņojums par to, ka nepieciešami programmas atjauninājumi.

4. Nodrošiniet antivīrusu programmas visām ierīcēm

Arī šis ir pašsaprotams nosacījums, ko, tomēr daudzi neievēro. Informāciju sistēmām prasti katrs lietotājs piekļūst no citas ierīces, tāpēc ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka visas izmantotās ierīces ir drošas. Prasti tikai galvenajam sistēmas lietotājam ir pieeja sistēmai no pilnīgi drošas ierīces, bet pārējie, bieži vien, izmanto pat personīgos datorus, kuriem nav nekāda aizsardzība. Protas, arī pašai sistēmai ir aizsardzības mehānismi, bet ar to vien var būt par maz.

5. Nolīgstiet pašu labāko informācijas sistēmu menedžeri

Patiesībā par to, lai informācijas sistēma darbotos kā nākas un neviens nevarētu piekļūt datiem, kas glabājas sistēmā, ir jānodrošina informācijas sistēmu menedžerim vai uzņēmuma IT speciālista. Ja jūsu uzņēmumā tāda nav, bet aktīvi tiek lietotas gan informācijas sistēmas, gan datori un citas tehniskas ierīces, vajadzētu padomāt par tāda algošanu. Viņš noteikti zinās, kā rīkoties katrā situācijā un kā katru konkrēto informācijas sistēmu padarīt drošu lietošanai.